"> Haydi Suriyeyi Konuşalım Projesi Final Toplantısı Yapıldı – Erasmus Türkiye

Haydi Suriyeyi Konuşalım Projesi Final Toplantısı Yapıldı

İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yürütülen, Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen, Erasmus+ KA347 “Haydi Suriye’yi Konuşalım” isimli projesini final toplantısı, İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ev sahipliği ile, Romanya ve Litvanya’dan 20, Türkiye’den ise 15 gencin katılımıyla, İskenderun’da yapıldı.

Projenin final toplantısı hakkında bilgi veren proje koordinatörü Hanefi Zobar; “Projemizin daha önceki toplantılarını, yine 3 ülkeden 30 katılımcı ile önce Romanya’da, sonra da Litvanya’da gerçekleştirmiştik. Suriye meselesine çözüm arayışlarımıza bu kez İskenderun’da devam ediyoruz. Amacımız göçmen sorunlarını yakından takip eden gençlerle, ortak çalışmalar yapıp, elde ettiğimiz verileri ve bilgileri karar alıcılarla paylaşmaktı.  Romanya ve Litvanya’da başarılı sonuçlar elde ettik. Yaptığımız aktivitelerle , binlerce kişiye ulaşarak, Suriye ile ilgili bir kamuoyu oluşturduk. Aynı zamanda, geçmişten günümüze, sıkıntı yaşayan insanlara kucak açmayı ilke edinen ülkemizin ve insanlarının hoşgörüsünü de gittiğimiz ülkelerde anlattık” şeklinde bilgiler aktardı.

Konuşmasına bir haftalık çalışmaları hakkında bilgi vererek devam eden Zobar; “Yurtdışından gelen öğrenci ve öğretmenlerle değişik çalışmalar yaparak mültecilerin sorunlarını tartıştık. Yerel otoritelerle, Suriye sorunu için yapılabilecek çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunduk. Türk Kızılayı Çocuk ve Gençlik Merkezi ile ortak çalışmalarda bulunduk. Ülkemizin Suriyeliler için yaptığı çalışmaları paylaştık. Dünya genelinde mülteci hakları üzerine etkinlikler yaptık. Yabancı öğrencileri Suriyeli öğrenciler ile buluşturarak, Suriye’de bitmeyen savaşı çocukların hikayelerinden dinledik. Çocuklar, savaşın acımasız yüzünü , yurtdışından gelen arkadaşlarına en masum şekilde anlattılar” dedi.

Projenin, Romanya ve Litvanya’da büyük ilgi uyandırdığı gibi İskenderun’da da dikkatli bir şekilde izlendiğini belirten Zobar; “İskenderun Kaymakamımız Sayın İskender Yönden ve Belediye Başkanımız Sayın Fatih Tosyalı, proje ekibimizi ofislerinde misafir edip, katılımcılarla sohbet ettiler. Özellikle yabancı öğrencilerin Suriye konusunda ki sorularını büyük bir titizlikle cevapladılar. Sayın kaymakamımız ve belediye başkanımız, Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak Suriyeli misafirlerimize yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgiler paylaştılar. Misafirlerimiz de bu şekilde üst düzey ağırlanmaktan duydukları mutlulukları dile getirdiler” diye konuştu.

Proje kapsamında, Suriyeli öğrencilerinin çizdiği resimlerle açılan sergi hakkında da konuşan Hanefi Zobar; “21 Ekim Pazartesi günü, İskenderun Kaymakamımız Sayın İskender Yönden, Hatay Eski Milletvekili Mehmet Sılay, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Kemal Köseoğlu ve bir çok idari amir, öğretmen ve öğrenci katılımıyla İskenderun Halk Eğitim Merkezinde sergimizi açtık.

Sergimizi daha önce Romanya ve Litvanya’da da açmıştık. Suriyeli çocukların çizdiği resimler çok etkileyici. Aynı sergiyi, bu kez Ankara’da, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde açıp, yurtdışından gelen devlet adamlarına Suriye meselesini çocukların resimleriyle anlatmayı planlıyoruz.

Projemize katkılarından dolayı İskenderun Kaymakamımız Sayın İskender Yönden’e, Belediye Başkanımız sayın Fatih Tosyalı’ya, İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine, İskenderun’da projemiz için çalışan kıymetli idareci, öğretmen ve öğrenci arkadaşlarımıza, ev sahibimiz İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi müdürlüğüne ve Öğretmenevi Müdürlüğüne, Türk Kızılayı Çocuk ve Gençlik Merkezine, Litvanya proje ortağımız Loreta Vaıcıulıenel’e, projemize emek veren değerli öğretmenlerine, Romanya’da projemizi verimli bir şekilde yürüten Braşov Okul Müfettişleri Başkanı Ariana Bucur ve yardımcısı Silviana Cıcoeanu’ya ve projemizi destekleyerek, Suriye Sorunu ile birlikte göçmenlerin sorunlarını Avrupa boyutunda tartışmamıza fırsat veren Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Komisyonu’na teşekkür ediyorum” dedi.

Projenin final toplantısına Romanya’dan katılan Raisa Maria Ordace, Türkiye’de geçen her saniyenin kendisi için inanılmaz bir fırsat olduğunu belirtti. Konuşmasına, bu projeyi hazırlayanlara teşekkürlerini ileterek devam eden Ordace; “ İlk kez böyle bir projede yer alıyorum. Suriye sorununu, Suriyeli çocuklardan dinledik. Onlarla beraber aktiviteler yaptık, bazen güldük, bazen ağladık. Onlarla beraber Kapadokya’ya gittik. Kapadokya büyülü bir yer. Arkadaşlarımla birlikte hayran kaldık.

Türk yemekleri, kültürü ve tarihi hakkında birçok bilgi edindim. İskenderun çok güzel bir şehir. Her şey çok güzeldi. Özellikle bu toplantı sırasında edindiğim arkadaşlıkları ve tecrübeleri, bir hazine gibi saklayacağım” dedi.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir