"> Boğazkale’den Portekiz’e Kültür Projesi – Erasmus Türkiye

Boğazkale’den Portekiz’e Kültür Projesi

Boğazkale Ortaokulu öğrencileri Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından finanse edilen Erasmus+ Programı KA229 Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar faaliyeti alanında “Surfing Our Roots / Köklere Yolculuk” isimli Erasmus+ projesi kapsamında Portekiz’e gitti

Boğazkale Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinin oluşturduğu 6 kişilik grup, Avrupa Birliği Erasmus+ Programı KA229 Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar faaliyeti alanında “Surfing Our Roots / Köklere Yolculuk” isimli Erasmus+ projesi kapsamında 24 Şubat−3 Mart tarihleri arasında Portekiz’in Ponte de Lima Şehrine gittiler.

Portekiz’de yapılan “Ulusötesi Öğrenme, Öğretme ve Eğitim” faaliyetlerine Boğazkale Ortaokulu müdürü Fikret GÜNDOĞDU, Fen Bilimleri öğretmeni Hayrettin ERKAN, 8/A sınıfı öğrencileri Melike Karaköseoğlu ve Hilal Şahbaz, 7/A sınıfı öğrencileri Mehmet Miralp Şenel ve Enes Malik Uzun katıldı.

Proje hakkında bilgi veren Boğazkale Ortaokulu müdürü Fikret Gündoğdu, “Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından finanse edilen Erasmus+ Okul Ortaklıkları projeleri öğretmen ve öğrencilerimizin gelişimi için çok önemli bir fonksiyon oluşturmaktadır. Erasmus+ projeleri hem öğretmenlerimize hem de öğrencilerimize mesleki anlamda önemli katkılar sağlamaktadır. Bu programın dünyaya açılan bir kapı niteliğinde olduğunun farkında olmamız gerekir. Yurt dışına çıkan öğrencilerimiz yabancı dil seviyelerini daha da ilerleterek kültürlerarası diyaloglarını geliştirmekte, farklı kültürleri tanıma fırsatı bulmakta ve Türk kültürünü de en iyi şekilde tanıtmaktadır. Erasmus+ projeleri sadece öğrenci ve öğretmen değişimi olarak algılanmamalı, fikirlerin somut çıktılara ve projelere dönüştürülmesi gerekmektedir. Amacımız Erasmus+ projeleri sayesinde öğrencilerimizin bilgi, beceri ve yeterliliklerinin artırılmasını sağlamak, sosyal içerikli projeler ve eğitim alanında yapılan etkinliklerle Boğazkale’nin adından söz ettirmektir. Erasmus+ projeleri öğrencilerimizin motivasyonunu artırarak, hayalini ve ufkunu genişletmekte ve öğrencilerimize canlılık katmaktadır. Bu projelerin öğrencilerimizin eğitimlerine olumlu yansımalarının yanı sıra farklı kültür ve ülkeleri tanıma tecrübesinin öğrencilerimiz üzerinde unutulmaz etkileri olacaktır. Ayrıca projelere katılan öğrencilerimizin sosyal ve bireysel becerileri artmakta, öğrencilerimize hem akademik anlamda hem de davranış olarak pozitif katkı sağlamaktadır. Bizler çocuklarımıza, geleceğimize yatırım yapıyoruz. Bizler akranlar arasında köprü kurmak, kültürler arası bir etkileşim sağlamak, pozitif okul iklimi oluşturmak, öğrencilerimizin çevresiyle iletişimlerinin güçlendirilmesini sağlamak, eğitim sürecinde edindikleri kazanımları sosyal hayatta uygulayabilmeleri için çalışmalar yapıyoruz. Geleceğimizin teminatı olan örencilerimizin okulda mutlu olmalarını, kendilerini geliştirmelerini ve daha iyi ifade etmelerini istiyoruz. Öğrencilerimize daha iyi bir eğitim ortamının sağlanması için yürüttüğümüz projelerde her öğrencimizin kendini iyi bir şekilde geliştirmesi için çeşitli etkinlik ve uygulamalar yapıyoruz. Amacımız okulumuzda oluşan rüzgârın dalga dalga eğitim çemberi içinde bulunan yönetici, öğretmen, öğrenci, veli vs. her bir bireye ulaşması ve her birinin hayatına dokunmasıdır. Uluslararası düzeyde gerçekleştirilecek projelerle sınırlar ötesi diller, kültürler, bakış açılarından haberdar, Türkiye’yi her yerde gururla temsil edecek donanımlı öğrenciler yetiştirmektir.” dedi.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir